MASTERFLOW Kiadás: 928 - 1999.06.30. 940 - 1999.09.16. 980 - 1999.08.30.Fordítás: 2001.03.08.
Reoplasztikus, zsugorodásmentes kiöntőhabarcsok
- Masterflow 928
- Masterflow 940
- Masterflow 980

Termékleírás:

A MASTERFLOW kiöntőhabarcsok használatra kész, cementkötésű, reoplasztikus kiöntőhabarcsok, melyek zsugorodáskompenzáltan keményednek ki, vagyis a korai kikeményedési fázisban egy célzott enyhe duzzadás lép fel, ami majd kiegyenlíti a későbbiekben a kiszáradási folyamat miatt elkerülhetetlenül jelentkező zsugorodási
jelenséget.
A MASTERFLOW kiöntőhabarcsok magas szilárdságúak, sűrűségűek és jól tapadnak a betonon és az acélon egyaránt.

Alkalmazási területek:

Típusok: Legnagyobb szemcseátmérő: Alkalmazási területek:
928 1 mm Olyan gép- és berendezésrészek precíziós kiöntése, ahol dinamikus tartós terhelés alatt is biztosítani kell a beton
aljzathoz való tartós rögzítést. A 928-as típus alkalmazása nagyon finoman tagolt kiöntési részek, illetve kis betöltési nyílások esetén javasolt.
940 4 mm Olyan gép- és berendezésrészek precíziós kiöntése, ahol dinamikus tartós terhelés alatt is biztosítani kell a beton
aljzathoz való tartós rögzítést. A 940-es típus alkalmazása 10 cm alatti kiöntési magasság esetén javasolt. Alacsonyabb hőmérsékletek mellett a termék alkalmas nagyobb rétegvastagságokban való kiöntésre is.
980 8 mm Olyan gép- és berendezésrészek precíziós kiöntése, ahol dinamikus tartós terhelés alatt is biztosítani kell a beton
aljzathoz való tartós rögzítést. A 980-as típus alkalmazása 10 cm feletti kiöntési magasság esetén javasolt.

Példák az alkalmazási lehetőségekre:

- gáz- és gőzturbinák
- generátorok és kompresszorok
- papírmalmok berendezései
- marógépek és esztergapadok
- gyalugépek
- présgépek
- meleg- és hideghengerművek
- húzópadok
- fúró- és kifúrógépek
- kiegyensúlyozó gépek
- dízelmotorok
- daruk és szivattyúk
- szállító és anyagmozgató berendezések
- hídcsapágyak
- törőberendezések
- márványfűrészek.


A termék előnyös tulajdonságai:


- egykomponenses, használatra kész
- rendkívül jól terül
- nem osztályozódik szét
- jól tapad a betonon és az acélon
- magas korai és végső szilárdságú
- fagy- és olvasztósó álló
- zsugorodáskompenzált
- hőálló

Aljzatelőkészítés:

- Az aljzatnak mentesnek kell lennie minden olyan anyagtól, amely a tapadást negatívan befolyásolhatja (olaj, zsír, viasz stb.) Nem lehet rajta por, tisztának és szilárdnak kell lennie.
- A nedvszívó aljzatnak közel víztelítettnek kell lennie, de felületén (bedolgozásakor) csak nyirkos, "mattnedves" lehet.
- Az aljzathőmérsékletnek minimum a +5oC-ot el kell érnie.
- Az aljzat felületének tapadási húzószilárdsága el kell hogy érje a minimálisan 1,5 N/mm2 értéket.


Keverés:

Keverővíz szükséglet
egy zsák (25 kg) porhoz:
Minimum: Maximum:
- 928 típus esetén: kb. 4,5 liter kb. 5 liter
- 940 típus esetén: kb. 4,5 liter kb. 5 liter
- 980 típus esetén: kb. 2,2 liter kb. 2,5 liter


A kényszerkeverőbe, vagy keverőedénybe először a minimális mennyiségű vizet kell beönteni, majd a port folyamatosan kell hozzáadagolni, miközben keverőszerszámnak folyamatosan forognia kell. A teljes pormennyiség hozzáadása után a keverést kb. 4 percig, illetve egészen addig kell folytatni, amíg egy homogén, csomómentes habarcsot nem kapunk. A levegő elnyelődését a keverés során kerülni kell! A keverés végén hozzá kell adagolni a maradék vizet, majd a szükséges konzisztencia eléréséig, kb. további 3 percig tovább kell folytatni a keverést.

A habarcs előkészítése:

- Meg kell győződni arról, hogy a MASTERFLOW kiöntőhabarcsból rendelkezésre álló mennyiség elegendő lesz-e a rögzítendő géphez. Egy köbméter habarcs előállításához
a 928 és 940 típusoknál kb. 2.200 kg készrekevert MASTERFLOW (pormennyiségben kifejezve kb. 1.800 kg por) szükséges, még a 980 típusnál 2.350 kg (ill. pormennyiségben kifejezve kb. 2.100 kg por).
- Gondoskodni kell arról is, hogy az összes szükséges készülék és szerszám (keverő, talicska, vödör, kőműveskanál, lapát stb.) elérhető közelségben legyen.
- Ismételten meg kell vizsgálni, hogy a betonaljzat, a gép és a zsaluzatok előkészítésének minden lépése a "Precíziós öntés ajánlásai" című fejezetben leírtak szerint teljes mértékben megtörtént-e.
- Csak a mindenkori feladathoz szükséges számú zsákot és azokat is csak röviddel a keverés előtt szabad felnyitni.
- A keverővíz szükségletet tartalmazó fenti táblázatban megadott minimális mennyiségű
vizet kell először a keverőbe tölteni. A keverés során a MASTERFLOW port gyorsan és egyenletesen kell adagolni.
- A teljes pormennyiség hozzáadása után a keverést 3-4 percig kell folytatni, amíg a habarcsot alaposan át nem kevertük és csomómentes habarcsot nem kaptunk.
- Ezt követően a kívánt konzisztencia eléréséhez szükséges maradék vízmennyiséget
is hozzá kell adagolni és a keverést további 2-3 percig kell folytatni. A környezeti hőmérséklettől és a levegő páratartalmától függően a vízmennyiség az előírttól csekély mértékben eltérhet. Meleg és száraz klímában valamivel több, hideg és nedves klímában valamivel kevesebb víz felhasználása szükséges.


A hőmérséklet hatása:

A MASTERFLOW kiöntőhabarcsok +5oC és +30oC közötti hőmérsékleteken alkalmazhatóak. Nagyon alacsony hőmérsékleten (+5 és +10oC között) a mechanikai szilárdság lassabban alakul ki.

Amennyiben alacsony hőmérsékleten mégis gyors szilárdságnövekedést akarunk elérni, akkor a következőképpen kell eljárnunk:
- a MASTERFLOW port tartalmazó zsákokat hidegtől védett helyen kell tárolnunk;
- meleg (+30 és +50oC ) közötti keverővizet kell használnunk;
- az anyag beépítését délelőtt kell megkezdenünk;
- a hideg elleni védelmet át nem eresztő ponyvákkal kell megoldanunk.

Rendkívül magas hőmérsékletek esetén (>30oC) egyedüli problémaként a bedolgozási idő beszűkülése jelentkezhet. Általánosságban elmondható, hogy a MASTERFLOW kiöntőhabarcs a +15oC és +25oC közötti hőmérsékleti tartományban kb. 1 órán keresztül folyós marad. Még ennél is magasabb hőmérsékletek esetén az anyag ennél rövidebb ideig dolgozható be. A +30oC és +35oC közötti hőmérsékleti tartományban a termék folyékony konzisztenciáját kb. 30 percig tartja meg. Ha ez nem lenne elegendő a kiöntési munkálatok elvégzésére, akkor a következőket ajánljuk:
- a MASTERFLOW port tartalmazó zsákokat hideg helyen kell tárolnunk;
- hideg-jéghideg keverővizet kell használnunk;
- az anyag beépítését a nap leghidegebb időszakában kell elvégeznünk.

A meleg klíma miatt a kikeményedés során rendkívül gondosan kell elvégeznünk az alábbi utókezelési műveleteket:
- a kiöntőhabarcs felszínét legalább két napig tartsuk állandóan nedvesen;
- majd a levegőnek kitett helyeken alkalmazzunk utókezelő szert!

Ajánlások precíziós kiöntéshez:

Az alábbi ajánlások a MASTERFLOW termékek alkalmazása során gyűjtött gyakorlati tapasztalatokon alapszanak. Ezeket a mérnökök, építtetők, vagy kivitelezők saját belátásuk szerint betarthatják, módosíthatják, vagy akár el is vethetik, miután az adott
műszaki feladat megoldásának tervezéséért és kivitelezéséért ők viselik a felelősséget.

Az aljzat és a rögzítendő, lehorgonyzandó gép előkészítése:

1. A gép helyszíni felállítása előtt a hibás betont, vagy cementiszapot vésővel, vagy más bontószerszámmal el kell végezni, hogy az aljat felülete megfelelő érdességű legyen. Biztosítani kell, hogy a felület megfelelően sík legyen. A felületet és a csavarlyukakat meg kell tisztítani mindenféle por-, olaj- és zsiradékszennyeződéstől.

2. A csavarokat és a gép talapzatának alsó felületét gondosan meg kell tisztítani a portól, az olaj- és zsírszennyeződésektől, amelyek gátolhatnák a cement hidratációját. Biztosítani kell, hogy a gép talapzatában megfelelő légtelenítő nyílások legyenek. Ezt követően lehet a gépet felállítani, beigazítani, szintezni, ügyelve arra, hogy a gép helyzete a következő munkafázisokban ne módosuljon. Ha a kiöntést követően alátétlemezeket kellene eltávolítani (lásd a 11. pontot), akkor ezt egy vékony zsírréteg felhordásával kell megkönnyíteni.

3. A gép felállítása és beigazítása után, de még a kiöntés megkezdése előtt az aljzatbetont legalább hat órán keresztül vízzel kell elárasztani, majd a felesleges vizet sűrített levegővel, vagy ronggyal el kell távolítani.

Zsaluzatok:

4. A zsaluzatokat ellenállóképes anyagból és vízzáróan kell elkészíteni azért, hogy a kiöntőhabarcsból víz ne távozhasson el. A zsaluzatokat jól ki kell horgonyozni és meg kell támasztani, hogy a kiöntőhabarcs kiöntése és lehúzása során fellépő nyomásokat kibírja. A betöltés helyén legalább 150 mm magas felmagasítás ("fej") szükséges a kiöntőhabarcshoz, ezen kívül legalább 150 mm-nyi szabad szélességet kell hagyni a zsaluzat és a gép talplemeze között. A többi helyen ez a szabad szélesség min. 50 mm legyen, a "fej" részére 50-100 mm széles területről kell gondoskodni.

Nagy felületű talplemezek lehorgonyzásához, illetve a kifogástalanul folyó kiöntőhabarcs elkészítéséhez hasznos lehet a következő tudnivaló:
- megfelelő zsaluzat és a szükséges munkaterület biztosításával a kiöntőhabarcs "fejét" az eredetihez képest előbbre kell hozni;
- valamivel folyékonyabb habarcsot kell bekeverni, hogy azzal a betonaljzatot mintegy megkenjük, és csak ezt követően kell beönteni a normál konzisztenciájú habarcsot.

5. A zsaluzatot megfelelően tömíteni kell a kiöntőhabarcs elfolyásának megakadályozása érdekében.

A kiöntőhabarcs bedolgozása:


Miután a kiöntőhabarcsot a "Habarcs előkészítése" című fejezetben leírt ajánlásoknak megfelelően bekevertük, az anyag bedolgozása a következő módon történik.

6. A gép talplemezére egy vízzel telt edényt kell helyezni. A víz felületének mozgásáról (rezgéséről) meg lehet állapítani, hogy a rögzítendő gép közelében működik-e valamilyen olyan berendezés, melynek rezgése átadódik a lehorgonyzandó gép talplemezére. Ha igen, akkor ezt a gépet legalább addig le kell állítani, amíg a kiöntőhabarcs meg nem húzott és kikeményedése meg nem kezdődött (ez +20oC mellett kb. 10-12 óráig tart). Ugyanis mindenféle rezgés a kiöntőhabarcs és a gép talplemeze között károsan befolyásolhatja a kapcsolatot.
7. A kiöntőhabarcsot folyamatosan kell önteni és nem szabad a géptalp alá bevibrálni.
A légzárványok elkerülése érdekében az öntést általában csak az egyik oldalról végzik. Az esetleges légbuborékoknak a korábban a gép talplemezén elhelyezett légtelenítő nyílásokon keresztül kell eltávozniuk (lásd a 2. pontban leírtakat). Különösen fontos a légtelenítő nyílások megléte, ha a géptalp kialakítása annyira tagolt, hogy az akadályozza a habarcs terülését.

8. Gondoskodni kell arról is, hogy a kiöntőhabarcs a talplemez és a gép közötti teret tökéletesen kitöltse. Ebből a célból a talplemez alatt egy hajlékony acélszalagot kell
ide-oda mozgatni.

Utókezelés:

9. Amikor néhány órával a kiöntést követően a kötési folyamat megindult, minden szabadon lévő felületet és élet gondosan utókezelni kell. Ez a művelet a felület legalább 24 órán keresztül tartó, de inkább két egész napos nedvesítéséből, vagy nedves szövetekkel végzett letakarásából áll, különösen akkor, ha a kiöntésre nagyon meleg és száraz környezetben került sor. Az érlelés után ajánlatos utókezelő szert alkalmazni.
Az első 24 órában végzett nedves érlelés azért rendkívül fontos, mert ezáltal beindul a duzzadási folyamat, ami ellene hat a talplemez alatti kiöntőhabarcs réteg zsugorodásának. Hosszabb nedves érlelés, valamint utókezelő szer felhordása biztosítja, hogy a szabadon fekvő felületeken és éleken ne lépjen fel zsugorodás. Ha a kiöntőhabarcs utókezelését csak 24 órán keresztül folytatjuk, akkor ezeken a helyeken -elsősorban száraz és nedves klíma esetén- hajszálrepedések keletkezhetnek az anyag felületén, amik -legalábbis optikailag- előnytelenek, de nem okoznak semmiféle zsugorodást (kiöntőhabarcs leválást) a talplemez alatt.

10. Amennyiben a kiöntőhabarcs szabadon lévő felületeit és éleit el kell távolítani, vagy alakítani kell, úgy ez történhet kalapáccsal, vagy lapáttal is az anyag megkötését, illetve kikeményedését követően a zsaluzat eltávolíthatósága érdekében.

11. Az időlegesen behelyezett kiegyenlítőtárcsákat csak két nap elteltével szabad eltávolítani. Ezeket a 2. pontban leírtak szerint a könnyebb eltávolíthatóság érdekében meg kell zsírozni.

12. A gép üzembeállítása után meg kell vizsgálni, hogy a csavarokat és csapokat szorosan meghúzták-e. Egyúttal az anyákat nyomatékkulccsal az ajánlott feszültségértékre kell meghúzni.

Anyagszükséglet:

Típus: 1 l habarcs előállításához szükséges pormennyiség:
1 liter üreg kitöltéséhez szükséges bekevert habarcs:
928 és 940 kb. 1, 8 kg kb. 2,2 kg
980 kb. 2,1 kg kb. 2,35 kg

Tisztítás:

A friss, még ki nem kötött habarcs a gépekről, eszközökről, szerszámokról vízzel lemosható. A kikeményedett habarcs már csak MBT-Betonlöser segítségével távolítható el.

Kiszerelés: 25 kg-os zsákokban

Biztonsági előírások:

A biztonsági előírásokat a termék EG-biztonsági adatlapja, illetve a termék csomagolásán lévő címke tartalmazza.

MŰSZAKI ADATOK:
Masterflow 928
Masterflow 940
Masterflow 980
Szállítási forma:
Poralakú
Poralakú
Poralakú
Max. szemcseátmérő:
1 mm
4 mm
8 mm
Friss habarcs térfogatsúly:
Kb. 2200 kg/m3
Kb. 2200 kg/m3
Kb. 2350 kg/m3
Bedolgozási idő:
+ 20oC-on:
Max. 60 perc
Max. 60 perc
Max. 60 perc
+ 30oC-on:
Max. 30 perc
Max. 30 perc
Max. 30 perc
Nyomószilárdság (N-prizmák):
- 1 napos korban:
45 N/mm2
48 N/mm2
54 N/mm2
- 3 napos korban:
--
59 N/mm2
--
- 7 napos korban:
62 N/mm2
89 N/mm2
75 N/mm2
- 28 napos korban:
78 N/mm2
105 N/mm2
90 N/mm2
Hajlítási húzószilárdság (N-prizmákI):
- 1 napos korban:
6,9 N/mm2
3,2 N/mm2
6,7 N/mm2
- 7 napos korban:
8,9 N/mm2
5,8 N/mm2
8,9 N/mm2
- 28 napos korban
--
6,3 N/mm2
--

Húzószilárdság 28 napos korban:
2,2 N/mm2
--
1,7 N/mm2
E-modul:
Kb. 30000 N/mm2
--
--
Kopásérték (Amsler szerint, szárazon):
0,99 mm
--
0,83 mm
Maximális duzzadás:
--
Kb. 1,4 térfogat %
--

Bedolgozási hőmérséklet:
+5oC és +30oC között
Tárolhatóság:

Száraz helyen 12 hónap.