Korszerű hidegburkolati ragasztórendszerek
PCI megoldások

Szövegdoboz:  

A PCI-PERIPLAN önterülő aljzatkiegyenlítővel tökéletes aljzat készíthető.

Gyakorlati tapasztalataink szerint a változó körülmények miatt gyakran jelent problémát a megfelelő ragasztóanyag kiválasztása.


Az aljzatok burkolásához használt ragasztó és ragasztási technológia kiválasztásakor alapvetően a következő szempontokat kell figyelembe venni:

·         Az aljzat anyaga, minősége, kora

·         A burkolat anyaga

·         A tervezett igénybevétel

·         A rendelkezésre álló építési idő

Ragasztórendszerek kiválasztása az aljzat függvényében

1.     Cementkötésű esztrichek, aljzatbetonok

A német szabvány szerint az aljzatnak általánosságban minimum 28 naposnak kell lennie, mivel ennyi idő szükséges ahhoz, hogy a beton hidratációs- és száradási zsugorodása nagyrészt lejátszódjon. A felületet ezután szabad burkolni, egyébként lapleválás, felpúposodás léphet fel.

A piacon egyedülálló a PCI által kifejlesztett PCI-EVERFLEX speciális, nagy rugalmasságú, diszperziós ragasztó, mellyel a friss, 1-2 napos már járható aljzatbetonra biztonságosan lehet burkolni. Ez a ragasztó az aljzat és a lapburkolat közötti feszültségek 90 százalékának felvételére képes.

A PCI által kínált másik műszaki megoldás olyan aljzatbeton, esztrich előállítása, amelynél a zsugorodás 1 nap alatt lejátszódik. Ez a speciális adalékokkal kevert PCI-NOVOMENT V gyorskötő cement alkalmazásával érhető el, melyhez csak vizet és adalékanyagot kell keverni. A betonozást követően – 28 nap helyett – már kb. 1 nappal PCI ragasztókkal burkolható is a felület.

Padlófűtés esetén szintén flexibilis ragasztót kell alkalmazni, mivel az aljzatbeton és a kerámiaburkolat eltérő hőtágulása miatt hőmérsékletváltozás esetén állandó feszültség jön létre a szerkezetben. Ilyenkor a fent említett PCI-EVERFLEX, valamint a cementbázisú, flexibilis PCI-FT Extra és PCI-FLEXMÖRTEL segítségével nagy biztonsággal lehet megoldani a burkolást (még kőporcelán – GRES – lapok esetén is).

Porló, rossz minőségű aljzat esetén mindig ajánlatos felületszilárdító és tapadásjavító alkalmazása, melyre a PCI-GISOGRUND akrilbázisú diszperziós alapozót ajánljuk.

Szövegdoboz:  

A PCI-EVERFLEX speciális, diszperziós ragasztóval akár 1-2 napos frissbetonra is burkolhatunk.



Jó minőségben burkolni csak az egyenletes felületű aljzatokra lehet. Vékonyágyas csemperagasztóval ne végezzünk aljzatkiegyenlítést, mert ezek magas cementtartalma (800-900 kg/m³) nagy rétegvastagság esetén zsugorodási feszültségeket kelt. Erre a célra speciális aljzatkiegyenlítő anyagok használhatók. Függőleges felület esetén a PCI-POLYCRET 5 gyorskötésű, felületjavító glettanyag alkalmas, mellyel 1-5 mm vastagságig végezhető aljzatkiegyenlítés. Nagy előnye, hogy betonfelületeknél nincs szükség külön tapadóhídra, valamint körülbelül 4 óra elteltével burkolható. Padló kiegyenlítésekor a PCI-PERIPLAN 10 (3-10 mm-ig), a PCI-PERIPLAN 20 (5-20 mm-ig) vagy a PCI-FLIEßSPACHTEL 15 (0,5-15 mm-ig) gyorskötésű aljzatkiegyenlítőkkel minőségi aljzat készíthető, melyek körülbelül 2-3 óra elteltével járhatók és burkolhatók. Minden egyes önterülő aljzatkiegyenlítőnk padlófűtés esetén is alkalmazható, és 1 mm-es vastagság felett az irodákban használt görgősszékek sem károsítják.









2.     Szövegdoboz:  

Padlófűtés esetén a PCI-FT Extra ragasztóval burkolhatunk

Gipszkötésű esztrichek, gipsz válaszfalak, gipszkarton lapok

Gipsz anyagú aljzatoknál a felület PCI-GISOGRUND tapadó- és védő alapozóval kezelendő, melynek használata megfelelő szilárdságú aljzatot eredményez, megakadályozza az építési nedvesség beszivárgását a gipszaljzatba – ami szilárdságcsökkenést és tapadási gondot okozna a gipsz kontaktfelületén –, valamint megfelelő védelmet nyújt a cement és a gipsz káros, duzzadásos reakciója, az ettringit-hatás ellen.













Szövegdoboz:  

Kültéri lábazatokhoz, teraszhoz a PCI-FLEXMÖRTEL flexibilis ragasztó alkalmas.



Gipszkartonlap esetén – a dinamikus igénybevétel miatt – a PCI-FLEXMÖRTEL vagy a PCI-FT Extra cementkötésű flexibilis ragasztó vagy a PCI-COLLIFLEX használatra kész, diszperziós ragasztó alkalmazása javasolt.

Ma már egyre több zuhanyzó és fürdőszoba készül ún. száraz építési technológiával, ahol a válaszfal anyaga gipszkarton lap. Itt használati víz elleni szigetelésként a repedésáthidaló PCI-LASTOGUM szigetelő rendszer alkalmazható, mely hengerrel, ecsettel egyszerűen felhordható, és a megfelelő PCI ragasztóval közvetlenül burkolható.


3.     Cement- és műgyantakötésű faforgácslapok

A faforgácslapok nagyon érzékenyek a környezet páratartalmának ingadozására. 60 százalék páratartalom-változás már körülbelül 3 mm/m hosszváltozást okozhat, mely a faforgácslap és a burkolat között óriási feszültségeket okoz. Ezért a felületet párazáró alapozóval kell ellátni. A PCI-WADIAN alapozó biztonsággal megvédi a szerkezetet a páraváltozás okozta  tágulástoktól. Az alapozott felület a PCI-EVERFLEX (padló) vagy PCI-COLLIFLEX (fal) ragasztóval burkolható.

4.     Közvetlenül burkolható kenhető vízszigetelések – mint burkolandó aljzatok

Az utóbbi időben egyre népszerűbbé válnak azok az ecsettel, hengerrel vagy glettvassal gyorsan elkészíthető vízszigetelések, melyekre közvetlenül lehet burkolni. Alkalmazásuk rendkívül gazdaságos: a szerkezeti vastagság kicsi (ez felújításnál óriási előny), valamint nem kell szigetelésvédő fal vagy teherelosztó aljzatbeton, így a födém- és falszerkezetek statikai terhei csökkenthetők, építési idejük lerövidíthető. Repedésáthidaló képességű szigetelés alkalmazása esetén az esetleges alakváltozás miatt, illetve a tökéletes tapadás érdekében mindenképp a rendszerhez tartózó, flexibilis ragasztót kell alkalmazni. Ezek a rendszerek műszakilag is többet nyújtanak, mint a hagyományos szigetelések, mivel a vízszigetelés közvetlenül a burkolat alatt helyezkedik el, így burkolati hiba esetén a behatoló víz közvetlenül a vízszigetelésbe ütközik. (Itt nincs olyan szerkezet, amiben továbbterjedne a víz).

A szigetelési rendszer kiválasztásánál figyelembe kell venni a várható igénybevételeket:

a)     Belső téri zuhanyzóknál a PCI-LASTOGUM repedésáthidaló, kenhető vízszigetelő rendszer alkalmazása javasolt. Nagy előnye, hogy használatra kész, egykomponensű, valamint kontrollszín (piros, szürke) segítségével biztosítható a megfelelő, kb. 1 mm-es szigetelőréteg vastagság. A felület már 2 óra elteltével burkolható a PCI-FLEXMÖRTEL vagy PCI-FT Extra flexibilis ragasztóval.

b)     Szövegdoboz:  

Cement- és műgyantakötésű faforgácslapra a PCI-WADIAN párazáró alapozó felhordása után burkolhatunk.
Nagy vízterhelésű zuhanyzók, erkélyek, teraszok és uszodák szigeteléséhez a kétkomponensű, megfelelő PCI ragasztóval közvetlenül burkolható, repedésáthidaló PCI-SECCORAL vízszigetelő rendszer alkalmazása javasolt. A minimum 2 mm vastagságú szigetelés a PCI-FLEXMÖRTEL segítségével biztonságosan burkolható. A kis rétegvastagság miatt a rendszer erkély- és teraszfelújításnál is előnyösen kihasználható, hiszen maximum 1,5 cm vastagságban megoldható a vízszigetelés és a burkolás (teherelosztó aljzatbeton nem szükséges).

c)     Úszómedence használati víz elleni szigeteléséhez szintén a repedésáthidaló PCI-SECCORAL vízszigetelés alkalmazható, mely 2,5 mm vastagság esetén 15 m magas víznyomást is elvisel. Uszodákban az állandó vízterhelés és a vegyszerek miatt a nagy igénybevételt bíró, alakváltozóképes PCI-FT Klebemörtel + PCI-LASTOFLEX kétkomponensű medenceragasztó rendszerrel kell a szigetelést burkolni.








5.     Szövegdoboz:  

A PCI-FT Extra flexibilist ragasztó sokoldalúan felhasználható.


Meglévő kerámiaburkolatok – mint burkolandó aljzatok

Egyre gyakoribb igény az is, hogy felújításkor a meglévő kerámiaburkolatokra – mint aljzatokra – közvetlenül lehessen új burkolatot készíteni, mert így nem kell a bontási kellemetlenséggel és költséggel számolni, továbbá a kivitelezés rendkívül gyorsan elvégezhető.














Szövegdoboz:  

Meglévő járólapra mérsékeltebb igénybevétel esetén a PCI-FLEXMÖRTEL ragasztóval burkolhatunk
Csak megfelelő teherbíróképességű, kopogásmentes és kellően előkészített felületű, tiszta, zsír- és olajmentes kerámiaburkolatra szabad burkolni. A mozgó lapokat ki kell bontani, és a helyét a PCI-REPAFIX gyorskötő javítóhabarccsal ki kell pótolni. A felület igénybevételétől függően három eset lehetséges:

a)     Belső, száraz térben, kisebb mechanikai terhelés esetén a PCI-FLEXMÖRTEL flexibilis ragasztó segítségével közvetlenül burkolhatunk a meglévő kerámiaburkolatra. A jobb tapadás érdekében célszerű először egy vékony (kb. 1 mm) kontaktréteget készíteni magából a flexibilis ragasztóból, majd ezután fogassimítóval a megfelelő vastagságú ragasztóágyat felhordani.










b)     Szövegdoboz:  

A PCI-POLYHAFT megfelelő tapadást biztosít a meglévő kerámiafelületekre nagyobb vízterhelés esetén is.
Belső, száraz térben, nagyobb mechanikai terhelés esetén (bevásárlóközpont, közösségi épületek stb.) a megfelelően előkészített aljzatra a PCI-FLÄCHENGRUND 303 epoxigyanta diszperzió bázisú, sárgás kontrollszínnel ellátott alapozót kell felhordani, amely megfelelő tapadást biztosít. Az alapozó kb. 3 óra elteltével kikeményedik, ekkor lehet a burkolást a PCI-FLEXMÖRTEL flexibilis ragasztó vagy a PCI-CARRAFLEX márványragasztó segítségével elvégezni.

c)   Külső térben, nagyobb vízterhelés esetén (erkély, terasz, zuhanyzó, úszómedence) a PCI-POLYHAFT speciális tapadóhabarcsot kell a megfelelően előkészített kerámiaburkolatra fogas glettvas segítségével felglettelni, mely kb. 24 óra múlva kikeményedik. Erkély, terasz esetén a PCI-FLEXMÖRTEL, uszoda esetén a PCI-FT KLEBEMÖRTEL + PCI-LASTOFLEX kétkomponensű ragasztóval végezzük a burkolást.

6.     Acél, poliészter és PVC anyagú, valamint vibrációs igénybevételnek kitett aljzatok

Ebben az esetben olyan ragasztót kell alkalmazni, amely biztosan tapad a tömör, sima aljzatokra és a hőmérsékletváltozásból, valamint a mechanikai igénybevételből adódó feszültségeket alakváltozóképessége folytán fel tudja venni. A PCI-COLLASTIC kétkomponensű, poliuretán bázisú ragasztó a fenti követelményeknek megfelel.

Ragasztórendszerek kiválasztása a burkolólap anyagának függvényében

1.     Csempe, nedvszívó kerámialap

Felhasználási körük korlátozott, elsősorban oldalfalra ajánlott.  A ragasztóval szemben különösebb műszaki igény nem merül fel. A PERICOL és MINICOL általános, fagyálló ragasztók megfelelnek erre a célra. Szükség esetén a minőségi, nagy állékonyságú PCI-FT Klebemörtel is alkalmazható, amellyel ékelés nélkül, gyorsan, akár felülről lefelé haladva is elkészíthető az oldalfal burkolása, anélkül, hogy a burkolólap megcsúszna.

Az előbb említett általános fagyálló ragasztók kültéri alkalmazása nem javasolt. Erkély, terasz és homlokzat esetén kizárólag flexibilis ragasztó alkalmazása megengedett – még kerámialapok esetében is.

2.     Finomkerámia és kőporcelán (GRES) lapok

Ezeket a lapokat magas hőmérsékleten szinte üvegesre égetik, ezért vízfelvevő képességük gyakorlatilag a nullával egyenlő, keménységük és kopásállóságuk pedig nagy. Mindezeknek köszönhetően járólapként, kül- és beltérben, nagy mechanikai terhelés esetén is alkalmazhatók. Tömör felületük miatt nagy tapadóképességű ragasztót kell alkalmazni, a hagyományos ágyazóhabarcs illetve az általános csemperagasztók erre nem megfelelőek.

Biztonsággal ragaszthatunk a nagy tapadóképességű PCI-FLEXMÖRTEL vagy PCI-FT Extra (1-5 mm), valamint a közel 100 százalékos felületi tapadást biztosító, folyóságyas PCI-POLYFLOTT Flex (1-10 mm) ragasztókkal, kül- és beltérben egyaránt. Ezek a ragasztók az alternatív (kent) PCI-SECCORAL és PCI-LASTOGUM vízszigetelésekre is biztonsággal tapadnak.

Rizikós, hajszálrepedéses aljzatok, 1-2 napos betonok, illetve száraz esztrichek esetén a PCI-EVERFLEX (1-5 mm) beltéri, diszperziós ragasztót kell alkalmazni. Kiemelendő, hogy a finomkerámiákhoz használt termékeink padlófűtés esetén is alkalmazhatók.


3.     Kismozaik és üvegmozaik lapok

A kicsi és vékony lapok miatt mindenképp fehér színű ragasztót kell alkalmazni: PCI-FT Weiß (1-5 mm). Kis vízfelvételű lapok és nagyobb igénybevételek esetében (pl. uszoda) a ragasztót a PCI-LASTOFLEX adalékkal kell nemesíteni, ezáltal nő a ragasztó tapadó- és feszültségleépítő képessége (flexibilitása).

4.     COTTO lapok

Szövegdoboz:  

Kőporcelánhoz a PCI flexibilis ragasztói alkalmazhatók

A lap méretéből és súlyából következően a középágyas PCI-MIDIMENT vagy PCI-MIDIMENT Schnell (5-15 mm) ragasztó alkalmazandó, amely egyenetlen felületek esetén aljzatkiegyenlítőként is jól funkcionál. Padlófűtés esetén a PCI-CARRAMENT (grau) középágyas, flexibilis ragasztó alkalmazandó.














5.     Természetes kövek

A sokféle természetes követ a különböző igénybevételekhez más-más ragasztó-fugázó rendszerrel lehet biztonsággal és időtállóan alkalmazni.

Szövegdoboz:  

Cotto lapok ragasztásakor a PCI középágyas ragasztók alkalmazhatók.


Szövegdoboz:  

Az egyenetlen lapvastagságú gránitlapok hátoldalát a PCI-REPAHAFT tapadóhabarccsal kell erősíteni.

Szövegdoboz:  

Fém és poliészter felületen a PCI-COLLASTIC poliuretán bázisú ragasztó megfelelő tapadást nyújt.














A külső téri burkolatoknak fagyállónak, kopásállónak és az esetleges szennyeződésekkel szemben ellenállónak kell lenniük. Erre az igénybevételre csak a tömör kőfajták alkalmazhatók (például gránit). Ezeknek azonban vízfelvevő képességük igen alacsony, így normál ragasztó alkalmazása esetén tapadási gondok lépnek fel. Megfelelő tapadás érhető el a PCI-FLEXMÖRTEL Schnell speciális ragasztó használatával, mely kombinált technikával felhordva kalibrált lapokhoz alkalmazható. Mivel ez a ragasztó gyorskötésű, az esetleges elszíneződés veszélye is csökken. Változó vastagságú gránitlapok esetén a lapok hátoldalára PCI-REPAHAFT tapadó-habarcsot kell felhordani, majd trassz cementhabarcsba vagy PCI-MIDIMENT Schnell középágyas ragasztóágyba kell a lapokat helyezni.

A természetes kövek nagy része – elsősorban a márványok – elszíneződésre és felületi kivirágzásra hajlamos.

Az elszíneződés okai:

·       szerves (fosszilák) és szervetlen (vas, kálcium stb.) zárványok a kő anyagában, melyek alkalikus építési nedvesség hatására kioldódhatnak;

·       polimer ragasztó maradványok az aljzaton (például PVC-ragasztó);

·       elszíneződést okozó képlékenyítők alkalmazása az aljzatbetonban.


A felületi sólerakódás okai:

·       egyes terméskőfajták nagy porozitása és vízfelvevő képessége;

·       lassan kötő burkolatragasztó;

·       a burkolatragasztó lúgossága.

A sókivirágzás megakadályozására mindenképpen gyorskötő ragasztót kell alkalmazni. A kő anyagszerkezetét figyelembe véve azonban ezt cementbázisú ragasztóval teljesen kizárni nem lehet, még trassz cementek alkalmazása esetén sem. Az ilyen jellegű elszíneződéseket csak a keverővízmentes PCI-COLLASTIC vegyileg kötő, kétkomponensű, poliuretán bázisú ragasztóval lehet elkerülni.

Az esetleges elszíneződések megakadályozásában még a következők segíthetnek:

·       Csak teljesen száraz aljzatra szabad burkolni. Ha aljzatkiegyenlítés szükséges, akkor gyorskötő rendszert kell alkalmazni, például PCI-PERIPLAN-t.

·       A talajnedvesség elleni szigetelés megléte fontos. Ha ez hiányzik vagy hibás, akkor a PCI-SECCORAL kenhető vízszigetelés alkalmazandó, mely közvetlenül burkolható PCI-FLEXMÖRTEL Schnell gyorskötő ragasztóval, így ez a műszaki probléma kis szerkezeti vastagsággal megoldható.

A magas vízfelvevő képességű lapok (pl. márvány) nem fagyállóak, ezért csak belső térben szabad alkalmazni ezeket. A 10 mm-nél kisebb lapvastagságú, világos tónusú (például Carrara Bianco) márványlapok áttetsződésre hajlamosak, ezért ebben az esetben a PCI-CARRA-rendszer alkalmazása szükséges, mely fehér, speciális márványragasztókból áll.

A PCI-CARRAFLEX vékonyágyas, flexibilis márványragasztó esetén az esetleges áttetsződések elkerülése végett a kombinált (Buttering-Floating) burkolási technikát kell alkalmazni – azaz a burkolandó alapfelületet, valamint a burkolólap hátoldalát is be kell vonni ragasztóval.

A PCI-CARRAMENT középágyas, flexibilis, márvány- és gránitragasztót nagyobb méretű, nem kalibrált lapokhoz használhatjuk, egyúttal 5-40 mm rétegvastagság között aljzatkiegyenlítőként is alkalmazható.

Szövegdoboz:  

A kombinált (Buttering-Floating) technikával történő ragasztás során  a burkolólapok hátoldalát is el kell látni ragasztóval.

A PCI-CARRAFLOTT folyóságyas, flexibilis márvány- és gránitragasztó nagyobb terhelések esetén (például üzletekben, padlófűtés esetén stb.) alkalmazható, mellyel közel 100 százalékos felületi tapadás érhető el.

A márványok fugázásához a PCI-CARRAFUG speciális fugázót kell alkalmazni, mely kvarchomokmentes és csiszolható.

A rugalmas hézagtömítést a lágyítószermentes, speciálisan márványokhoz való PCI-CARRAFERM szilikonnal kell kialakítani, mely a porózus lapok esetén sem okoz „elzsírosodást”.







Ragasztórendszerek és Ragasztási technikák kiválasztása a tervezett igénybevétel függvényében

Szövegdoboz:  

A PCI-POLYFLOTT Flex folyóságyas flexibilis ragasztóval üregmentes felületet biztosíthatunk.

Szövegdoboz:  

A PCI-FLEXMÖRTEL Schnell alkalmazása gazdaságos gyors burkolási munkák végzésekor. 
Nagy mechanikai (bevásárlóközpontok, ipari üzemek) és erős vízterhelés (homlokzatok, erkélyek, teraszok, zuhanyzók, uszodák) esetén rendkívül fontos a burkolólap üregmentes fektetése. A PCI-FLEXMÖRTEL és a PCI-FT Extra, valamint uszodák esetében a PCI-FT Klebemörtel + PCI-FT Lastoflex ragasztórendszereket a kombinált technikával kell alkalmazni.

Padlófelület esetén a fenti eljárás egyszerűsíthető a PCI-POLYFLOTT FLEX folyóságyas, flexibilis ragasztó használatával, mely tixotrop tulajdonságú, így a ragasztóágy kis mozgatás hatására elfolyósodik a járólap alatt, ezért közel 100%-os felületi tapadást és üregmentes fektetést biztosít.

Ragasztórendszerek kiválasztása az építési idő függvényében

A rendelkezésre álló építési idő gyakran szűkre szabott, pl. egy üzlet vagy egy üzemrész gyors átalakítása esetén, lépcsőházak, folyosók burkolásakor, vagy egy fontos projekt átadása előtt. Ebben az esetben gazdaságos a PCI-FLEXMÖRTEL Schnell vagy a PCI-POLYFLOTT Schnell gyorskötő rendszerek alkalmazása, melyek 2-3 óra múlva járhatók és fugázhatók. Az előbb említett gyorskötő ragasztók hűvös időben is előnyösen alkalmazhatók.