Műgyanta burkolatok
színminták
burkolatok főoldal

BARLIT

Műanyagkötésű színes

felÜLETKÉPZŐ ANYAG

ÉMI  alkalmassági bizonyítvány száma: A-259/89, véglegesítése Kemikál - MF 111-95

Vállalati Műszaki Feltételek száma: MF 111-89

ÁLTALÁNOS LEÍRÁS

A Barlit habarcs diszperziós kötőanyagból és színes kőzetek őrleményéből készül. Felhasználásra kész, jól kenhető állapotban kerül forgalomba.

FELHASZNÁLÁSI TERÜLET

A habarcs igen jó tapadása, élettartama, rugalmassága (repedésáthidaló képessége) színállósága, közepes páraáteresztő képessége révén előnyösen alkalmazható az építőiparban általánosan előforduló felületeken, így mész- (Hvb 8 jelű belső és Hvb 10 jelű külső vakolóhabarcs) és cementhabarcs vakolatokon, beton- és azbesztcement felületeken, cementkötésű faforgács lapokon. Kismértékben agresszív 2. (városi, ipari I. légkörtípus) kültéri és beltéri körülmények között is alkalmazható.

NEM alkalmazható a Barlit járó, ill. nagy mechanikai koptató igénybevételnek kitett, vagy kültéri lejtésmentes felületek bevonataként.

MŰSZAKI ADATOK

( a vonatkozó magyar szabványok szerinti vizsgálatok alapján )

A termékre (habarcsra) vonatkozóan

Külső

színes, szemcsés, sűrű, homogén massza

Sűrűség 20°C-on

min. 1,6 g/cm3

Teljes átkeményedés (20o C)

max. 48 óra

Az átkeményedett bevonatra vonatkozóan

Vízállóság

vízálló

Fényállósági fokozat

min. 6

Tapadószilárdság
( habarcs, beton és Betonyp felületen )

min. 0,2 Mpa

Fagyállóság

fagyálló

Tartósság

min. 5 év

Alapszínek és jelölésük:

márványfehér

A

 

dolomitfehér

B

sárga 1

C

 

mogyoró

D

sötétbarna

E

 

világosszürke

F

sötétszürke

G

 

palaszürke

H

fekete (finom)

I

 

fekete (durva)

J

lila-fehér

K

 

sárga-fehér

L

mogyoró-fehér

M

 

világosbarna

N

sárga 2

P

 

rozsdaszínű

R

zöldesfekete

S

   

Kevert színt a gyárilag előállított színek meghatározott arányú keverésével lehet kialakítani. A keverési arányt a megrendelésnél meg kell adni. Például :

 

Keverendő színek

Keverési arány

 

Dolomitfehér(B)-mogyoró(D)

  40% - 60%

A rendelés módja : BD-46 jelű Barlit habarcs

A mindenkor éppen rendelkezésre álló ásványőrlemények lehetséges szín- és színárnyalatbeli eltérései miatt  megrendelés előtt célszerű a gyártóval konzultálni.

Anyagszükséglet: a felület egyenletességétől és a zúzalék szemcseméretétől függően 5-7 kg/m2

KIVITELEZÉSI TUDNIVALÓK

Alapfelülettel szembeni követelmények

Az alapfelületnek min. 28 napos korúnak, megfelelő állékonyságúnak, szilárdságúnak, fagyállónak, zsír-, olaj és egyéb szennyeződéstől mentesnek, légszáraz állapotúnak kell lennie. (A Barlit bevonattal szemben támasztott követelményeket az alapfelületnek is ki kell elégíteni.)

Ha az alapfelület jól szívó, akkor Fixatív és víz 1 : 3 arányú elegyével külön  alapozni szükséges. A Barlit habarcsot az alapozó teljes száradása előtt kell felhordani.

Hígítatlan Fixatív anyagszükséglete:

0,05-0,10 kg/m2.

Habarcs előkészítése

A habarcsot felhasználás előtt homogénre kell keverni. Ezt legcélszerűbben egy kb. 300-600 ford./perc fordulatú, min. 600 W teljesítményű fúrógépbe befogott keverőszárral lehet elvégezni.

Bevonat készítése

A Barlit habarcsot az előzőekben meghatározott alapfelületekre +5 - +25°C közötti alapfelület és léghőmérséklet esetén szabad felhordani. A bevonatot egy rétegben, max. 5 mm vastagságban fészekmentesen, acélsimítóval (kent technológiával) kell készíteni. 5 mm-nél vastagabb anyagfelvitel esetén a habarcs megcsúszhat. A munkát felülről lefelé kell végezni (fordított esetben az alsó, már kész bevonatot elszennyezzük!).

A fészekmentes, homogén anyagfelvitel a felhordott habarcs fémtiszta felületű acélsimítóval történő ismételt átglettelésével biztosítható. Javasoljuk rozsdamentes szerszámok használatát.

A munkavégzés során a használt szerszámokat célszerű folyamatosan vízzel tisztítani. Az acélsimítót ezen túlmenően glettelés előtt célszerű csiszoló papírral is megtisztítani.

A bevonandó felületet célszerű egy munkamenetben átvonni, de szükség esetén munkahézag kialakítható. Ez esetben a  bevont felület szélét vonalzó mellett egyenesre le kell vágni. A munkahézag mellett 12-24 óra száradási idő után lehet a bevonatkészítést folytatni. A már elkészített felületet a szélére felhelyezett 4-5 cm széles ragasztószalag-csíkkal lehet megvédeni (megjegyezzük, hogy e módszerrel sakktáblaszerű, ill. más, mintázott felület is készíthető).

A Barlit bevonat 20oC körüli hőmérsékleten a felhordást követően 8-12 óra elteltével csapóesőnek már ellenáll, de a teljes kikeményedés az alapfelülettől, a környezeti hőmérséklettől függően 2-5 napig tarthat ( a bevonat felületén köt, mely a felület bőrösödésében jelentkezik. 15oC alatti léghőmérséklet és csapadékveszélyes időjárás esetén javasoljuk a barlitozott felület védelmét legalább 2 napon át csapóeső ellen biztosítani !

Mechanikai hatásra a még csak felületén kötött bevonat rendkívül könnyen sérül, ezért az első 12-24 órában a legkisebb mechanikai hatástól (nekiütődés, karcolás stb.) is védeni kell!).

Ha az alapfelület sötét színű, vagy nem homogén színtónusú, a fehér ("A" szín) Barlit bevonatokon az alapfelület átüthet. Ilyen esetben az alapfelületet SORISZIL fehér diszperziós szilikátfestékkel vagy más, a kültéri igénybevételnek ellenálló, fehér festékkel célszerű lealapozni.

Tartós nedvességhatásra a Barlit réteg időlegesen fellágyulhat, kifehéredhet. Ennek megelőzésére a kész, száraz bevonatot csapóeső elleni védő impregnálással (pl. Szilikofób SMK-A) lehet ellátni.

MUNKAVÉDELEM

A habarcs rendeltetés szerinti használat esetén az emberi szervezetre nem veszélyes. A  bőrrel való érintkezést azonban célszerű kerülni, mert egyéni allergia esetén bőrkiütést okozhat. A mégis bőrre került anyag vizes lemosással eltávolítható.

Tűzveszélyességi besorolás:

"E" nem tűzveszélyes.

CSOMAGOLÁS, TÁROLÁS, SZAVATOSSÁG

Műanyag vödörben, 25 kg-os nettó súlyban kiszerelve kerül forgalomba. Az anyag fedett, fagymentes, sugárzó hőtől védett helyen a gyártás időpontjától számított 6 hónapig tárolható.